Zwolnienie pracownicy która zaszła ciążę w okresie wypowiedzenia

30-12-2019
Kategoria: Prawo Pracy

Witam serdecznie. Proszę o poradę. Otrzymałam wypowiedzenie (pracowałam razem z mężem w jednej firmie, mój mąż przeszedł do konkurencji, wiec mogliśmy się tego spodziewać, oczywiście powodu tego nie podano, na wypowiedzeniu nie podano żadnego powodu). Pracowałam w tej firmie 4 lata, ale na danym stanowisku, z którego mnie zwolniono od połowy 2019 r. Teraz  jestem na 2-tygodniowym wypowiedzeniu. Tydzień temu zrobiłam test ciążowy i wyszedł pozytywnie, kolejnego dnia powtórzyłam, jak i w dniu wczorajszym i wynik wyszedł pozytywny. Wczoraj udałam się do pierwszego lekarza. na usg nie widać było niczego, gdyż to za wcześnie, jednak na karcie wpisał mi rozpoznanie że ciąża potwierdzona, dodał bym przyszła za tydzień i powinniśmy zobaczyć cos na usg, gdyż wg niego jestem w ciąży :) wczoraj udałam się do drugiego lekarza, który również uznał ze należy poczekać by usg coś pokazało. czy to wystarczy, czy niezbędne jest usg? Co jeśli nie zdążę do końca wypowiedzenia udowodnić poprzez badanie usg ze jestem w ciąży, ze byłam kiedy mnie zwalniał pracodawca? Jakie mam w ogóle terminy? Czy mając zaświadczenie od lekarza o ciąży przedstawiam je pracodawcy z pismem o wycofanie wypowiedzenia, po jakim czasie gdy mi odmowi lub nie da informacji zwrotnej, mam udać się do sadu, do jakiego, w jakich terminach. Bardzo proszę o pomoc. Dziękuje z góry. Nie chciałabym pracować już w tej firmie, wiąże się to z stresem tym bardziej ze na moje miejsce już kogoś zatrudnili, a chyba zdegradować na niższe stanowisko nie mogą? Dodam, iż w ciążę zaszłam już przed wypowiedzeniem, ale o tym nie wiedziałam.

W opisanym przez Panią przypadku bez znaczenia jest to czy zaszła Pani w ciążę przed wypowiedzeniem umowy o pracę czy też w trakcie trwania okresu wypowiedzenia umowy.  Bowiem w obu tych przypadkach obowiązuje Panią ochrona przed zwolnieniem i umowa o pracę musi być przedłużona do dnia porodu Zgodnie z kodeksem pracy pracodawca nie może Pani wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z Pani winy i reprezentująca Panią zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy. W związku z powyższym Pani pracodawca może rozwiązać z Panią umowę o pracę wyłącznie dyscyplinarnie z powodu naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych. Ponadto pracodawca mógłby z Pani rozwiązać umowę za wypowiedzeniem w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego wyłącznie w przypadku ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy.

Nie ma jednak znaczenia to czy zaszła Pani w ciążę w trakcie trwania okresu wypowiedzenia czy też przed. Fakt ten potwierdza wyrok Sądu Najwyższego z dnia 5 października 2007 r.  (sygn. akt II PK 24/07), w którym Sąd wskazał, że pracodawca  nie  może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie  umowy  bez  wypowiedzenia  z  jej  winy  i  reprezentująca  pracownicę zakładowa  organizacja  związkowa  wyraziła  zgodę  na  rozwiązanie  umowy.  Z literalnego brzmienia tego przepisu wynika, że pracodawca nie może skutecznie złożyć  pracownicy  oświadczenia  o  wypowiedzeniu  lub  rozwiązaniu  umowy  w okresie, kiedy jest ona w ciąży. W orzecznictwie przyjmuje się jednak, że nawet skuteczne  wypowiedzenie  umowy  pracownicy,  która  nie  jest  w  ciąży,  nie  może spowodować  rozwiązania  umowy  o  pracę,  jeżeli  pracownica  zajdzie  w  ciążę  w okresie  wypowiedzenia.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA PRACY

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa pracy zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.