Konsekwencje naruszenia tajemnicy przedsiębiorstwa

02-01-2020
Kategoria: Prawo Cywilne

Witam i proszę o poradę w sprawie troszkę nietypowej. Pracując w firmie X miałem swoich klientów z którymi współpracowałem po pewnym czasie rozwiązałem umowę o pracę w firmie X i rozpocząłem swoją działalność gospodarczą w  firmie Y w podobnej branży i jako osoba która znała klientów firmy X ale teraz wysyłając do nich ofertę handlową ale z firmy Y na adres domowy jestem narażony na jakieś konsekwencje w razie gdy firma X dowie się że wysyłam do tych ludzi oferty? Czy coś grozi mi z tamtej strony? Czy firma X może pozwać mnie do sądu jak tak to za co, i czy mogę się bronić w razie straszenia np. mówienia, że przywłaszczyłem sobie bazę ich klientów. I czy firma X jeśli przyjdzie do niej klient do którego wysłałem list marketingowy i go pokaże może namówić klienta żeby założył mi sprawę o nielegalne wykorzystanie danych osobowych. Troszkę skomplikowana sprawa ale jestem od niedawna sam w świeci biznesu więc każda porada będzie dla mnie na wagę złota. Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Wykorzystania informacji które pozyskał Pana w trakcie swojego poprzedniego zatrudnienia stanowi czyn nieuczciwej konkurencji i może doprowadzić do zarówno odpowiedzialności karnej jak i odpowiedzialności cywilnoprawnej. Zgodnie z ustawą z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji czynem nieuczciwej konkurencji jest ujawnienie, wykorzystanie lub pozyskanie cudzych informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa. Z okoliczności opisanej przez Pana sprawy wynika, że wykorzystał Pan informacje dotyczące klientów byłego pracodawcy stanowiące tajemnicę przedsiębiorstwa. Natomiast konsekwencją takiego działania może być odpowiedzialność odszkodowawcza, obowiązek zwrotu uzyskanych z tego tytułu korzyści, a nawet możliwość nałożenia odpowiedniej sumy pieniężnej na określony cel społeczny związany ze wspieraniem kultury polskiej lub ochroną dziedzictwa narodowego

Zgodnie z wyżej powołaną ustawą przez tajemnicę przedsiębiorstwa rozumie się informacje techniczne, technologiczne, organizacyjne przedsiębiorstwa lub inne informacje posiadające wartość gospodarczą, które jako całość lub w szczególnym zestawieniu i zbiorze ich elementów nie są powszechnie znane osobom zwykle zajmującym się tym rodzajem informacji albo nie są łatwo dostępne dla takich osób, o ile uprawniony do korzystania z informacji lub rozporządzania nimi podjął, przy zachowaniu należytej staranności, działania w celu utrzymania ich w poufności. Ponieważ dane dotyczące klientów byłego pracodawcy posiadają wartość gospodarczą, stanowią one tajemnicę przedsiębiorstwa. Na Pana niekorzyść przemawia dodatkowo fakt, że wykorzystał Pan posiadane dane bez zgody i wiedzy swojego byłego pracodawcy. Natomiast zgodnie z ustawą z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji wykorzystanie lub ujawnienie informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa stanowi czyn nieuczciwej konkurencji, w szczególności gdy następuje bez zgody osób uprawnionych do korzystania z informacji.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA CYWILNEGO

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa cywilnego zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.