Skutki podpisania umowy o zrzeczeniu się dziedziczenia

07-01-2020
Kategoria: Prawo Spadkowe

Witam serdecznie. Chciałbym się dowiedzieć kilka spraw na temat prawa spadkowego. Otóż mój ojciec zmarł kilka lat temu. Właśnie dowiedziałem się, że przed jego śmiercią razem z matką został zaciągnięty kredyt w jednym z banków. Ten kredyt niestety nie był ubezpieczony. Matka przestała go spłacać w 2 miesiące po śmierci ojca. W chwili obecnej zaciąga następne pożyczki, a stare, w których na umowie figuruje ojciec nie spłaca.. Nie wiem co mam robić, ponieważ zdaje sobie sprawę, iż te zobowiązania podlegają spłacie i najgorsze, że zadłużenie to z dnia na dzień rośnie. Mam swoją rodzinę i nie chciałbym, aby pewnego dnia zapukał do mnie komornik. Mam brata i siostrę z pierwszego małżeństwa mojej mamy oraz brata z ostatniego małżeństwa mojej mamy. Obie siostry mieszkają poza granicami kraju. Moje pytania dotyczy komornika i tego w jaki sposób może być ścigane to zadłużenie. Proszę również o informacje czy i w jaki sposób można się zabezpieczyć przed podobną sytuacją po śmierci mamy. Wiem, że należy odrzucić spadek, ale chodzi mi raczej o to, czy istnieje coś takiego jak umowa sporządzona np. notarialnie, że za długi mojej mamy nie odpowiadam? Byłbym wdzięczny za odpowiedź. Nie wiem czy sprawę, która mnie nurtuje przedstawiłem wystarczająco jasno i zrozumiale. Bardzo proszę o poradę  opisanej sprawie.

Prawo spadkowe przewiduje dwa sposoby na odmowę przyjęcia spadku. Pierwszym sposobem jest odrzucenie spadku, którego można dokonać w terminie sześciu miesięcy od dnia w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania. Jednak odrzucenie spadku w całości powoduje, że spadkobierca traktowany jest przez prawo spadkowe jakby nie dożył otwarcia spadku. Co w konsekwencji oznacza, że spadek przechodzi na kolejnych spadkobierców. Odrzucenie spadku nie jest zatem idealnym rozwiązaniem jeśli chodzi o całkowite uwolnieni rodziny od długów spadkowych. Często bywa bowiem, że spadek przechodzi na dzieci spadkobiercy, co w przypadku gdy dzieci są małoletnie powoduje dalsze konsekwencje prawne. Należy bowiem w takiej sytuacji odrzucić spadek również w imieniu małoletnich dzieci, natomiast do dokonania takiej czynności wymagana jest wcześniejsza zgoda sądu rodzinnego.

Skuteczniejszym sposobem na pozbycie się długów spadkowych jest podpisanie z spadkodawcą umowy o zrzeczeniu się dziedziczenia. Zgodnie bowiem z kodeksem cywilnym spadkobierca ustawowy może przez umowę z przyszłym spadkodawcą zrzec się dziedziczenia po nim. Umowa taka powinna być jednak  zawarta w formie aktu notarialnego. Plusem podpisania ze spadkodawcą umowy o zrzeczeniu się dziedziczenia jest to, że obejmuje ona również zstępnych zrzekającego się, chyba że umówiono się inaczej. Zatem jeśli podpisze Pani z mamą u notariusza umowę o zrzeczeniu się dziedziczenia, nie będzie Pani musiała odrzucać spadku w imieniu swoich małoletnich dzieci. Zrzekający się oraz jego zstępni których obejmuje zrzeczenie się dziedziczenia zostają wyłączeni od dziedziczenia, tak jakby nie dożyli otwarcia spadku. Zrzeczenie się dziedziczenia może być uchylone przez umowę między tym kto zrzekł się dziedziczenia a tym po kim się dziedziczenia zrzeczono.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA SPADKOWEGO

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa spadkowego zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.