Termin odstąpienia od umowy kupna zawartej poza siedzibą przedsiębiorstwa

05-03-2020
Kategoria: Porady dnia

Bardzo proszę o pomoc. Moja mama 70 letnia została zaproszona na pokaz garnków, podeszli ją bonem promocyjnym 200zł, który nadal jest u niej. Pani sporządziła umowę i bank nie udzielił kredytu mamie bo ma już tam zadłużenie i umowa jest nieważna, teraz mamę pani z tej firmy straszy sądem a ona chce oddać garnki lub zapłacić mniejszą sumę bo na wstępnej umowie jest napisane ze jeśli bank nie udzieli kredytu, sprzedający i kupujący maja prawo dojść do porozumienia ale pani z tej firmy chce podpisać umowę z bankiem żagiel gdzie jest duże oprocentowanie. Mama jest obecnie po szpitalu chora miała ciężki wypadek została poparzona 2 stopień i chciałam jej pomóc w tej sytuacji. Ja uważam ze można dojść do porozumienia i na konto firmy wpłacić uzgodnioną sumę albo zwrot towaru. Umowa nawet była przysłana że to zestaw  garnków zaś dodatek do zestawu to brytfanna za 800zł, Proszę o poradę.

Zawarcie umowę poza siedzibą przedsiębiorstwa uprawnia Pani mamę do odstąpienia od umowy bez podawania przyczyny. W związku z powyższym jeśli mama zawarła umowę kupna sprzedaży na zorganizowanym przez firmę pokazie, to ma prawo do odstąpienia od tej umowy w terminie 14 dni. Powyższe uprawnienie wynika wprost z ustawy o prawach konsumenta, zgodnie z którą konsument który zawarł umowę na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa, może w terminie 14 dni odstąpić od niej bez podawania przyczyny i bez ponoszenia kosztów. Czternastodniowy termin do odstąpienia od umowy rozpoczyna się od dnia objęcia rzeczy w posiadanie przez Pani mamę. Natomiast jeśli zakupiona rzecz miała być wysyłana partiami, powyższy czternastodniowy termin rozpoczyna się w dniu w którym została dostarczona ostatnia partia zamówionego towaru.

Często bywa, że konsumenci nie są informowani o możliwości odstąpienia od umowy zawartej na odległość lub poza siedzibą przedsiębiorstwa. W takiej sytuacji termin do odstąpienia od umowy znacznie się wydłuża. Konsument może bowiem odstąpić od umowy kupna jeszcze przez dwanaście miesięcy od upływu czternastodniowego terminu do odstąpienia od umowy. W związku z powyższym jeśli Pani mama nie została poinformowana o możliwości odstąpienia od umowy, to macie Państwo dodatkowe 12 miesięcy na dopełnienie tej formalności. Natomiast jeśli mama została poinformowana o możliwości odstąpienia od umowy w późniejszym terminie czternastodniowy termin do odstąpienia od umowy liczy się od dnia otrzymania tej informacji. Do zachowania terminu wystarczy, że wyślecie oświadczenie o odstąpieniu przed upływem terminu. Dzień nadania pisma w urzędzie pocztowym jest dniem wysłania. Jeśli przedsiębiorca daje możliwość odstąpienia od umowy poprzez wysłanie oświadczenia drogą internetową, można również skorzystać z tej możliwości.

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.