Dziedziczenie spadku przez adoptowane dziecko

29-10-2015
Kategoria: Prawo Spadkowe

Prawo spadkowe przewiduje możliwość dziedziczenia spadku po przysposabiającym oraz jego krewnych, jednak jest to uzależnione od tego czy przysposobienie było pełne czy też niepełne. Przy czym należy pamiętać, że przysposobienie niepełne polega wyłącznie na powstaniu stosunku pomiędzy przysposabiającym a przysposobionym. W przypadku dziedziczenia pełnego przysposobiony dziedziczy po przysposabiającym i jego krewnych tak, jak by był dzieckiem przysposabiającego, zaś przysposabiający i jego krewni dziedziczą po przysposobionym tak, jak by przysposabiający był rodzicem przysposobionego. Przysposobiony nie dziedziczy jednak po swoich wstępnych naturalnych i ich krewnych, a osoby te nie dziedziczą po nim.

Natomiast w sytuacji, gdy przysposobienie jest niepełne przysposobiony dziedziczy po przysposabiającym na równi z jego dziećmi, a zstępni przysposobionego dziedziczą po przysposabiającym na równi z jego dziećmi, natomiast zstępni przysposobionego dziedziczą po przysposabiającym na tych samych zasadach co dalsi zstępni spadkodawcy. Przysposabiający i jego zstępni nie dziedziczą po krewnych przysposabiającego, zaś krewni przysposabiającego nie dziedziczą po przysposobionym i jego krewnych. Rodzice przysposobionego nie dziedziczą po przysposobionym, a zamiast nich dziedziczy po przysposobionym przysposabiający. Poza tym przysposobienie nie narusza powołania do dziedziczenia wynikającego z pokrewieństwa. Więcej informacji w sprawie z zakresu prawa spadkowego uzyskasz dzwoniąc na naszą infolinie prawną.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA SPADKOWEGO

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa spadkowego zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.

Polityka cookies | Kontakt