Wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na okres próbny

03-07-2013
Kategoria: Prawo Pracy

Zgodnie z kodeksem pracy każda umowa o prace może być poprzedzona umową na okres próbny nie przekraczający trzech miesięcy. Umowę na okres próbny można jednak również wypowiedzieć z zachowaniem okresów przewidzianych prawem pracy. Umowę która została zawarta na okres próbny nie przekraczający dwóch tygodni można wypowiedzieć z zachowaniem trzy dniowego okresu wypowiedzenia. Natomiast umowę próbną zawartą na okres dłuższy niż dwa tygodnia, zaś krótszy niż trzy miesiące można wypowiedzieć z zachowaniem tygodniowego okresu wypowiedzenia. Jeżeli umowa próbna zawarta jest na okres trzech miesięcy, okres wypowiedzenia wynosi dwa tygodnie. Podobnie jak w przypadku umów na czas określony oświadczenie pracodawcy wypowiadające umowę nie musi zawierać przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie. Natomiast oświadczenie takie musi bezwzględnie zawierać pouczenie o przysługującym pracownikowi prawie odwołania do sądu pracy. Odwołanie od wypowiedzenia umowy próbnej wynosi siedem dni i wnosi się go do sądu pracy.

Warto również wiedzieć, że pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy. Natomiast umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu. Zasady tej nie stosuje się jednak do pracownicy w okresie próbnym, nie przekraczającym jednego miesiąca. Więcej informacji w sprawie z zakresu prawa pracy otrzymasz dzwoniąc na naszą infolinię prawną.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA PRACY

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa pracy zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.

Polityka cookies | Kontakt