Unieważnienie małżeństwa z powodu ubezwłasnowolnienia

04-07-2013
Kategoria: Prawo Rodzinne

Zgodnie z prawem rodzinnym osoba ubezwłasnowolniona całkowicie nie może zawrzeć małżeństwa. W sytuacji gdyby się jednak zdarzyło, że osoba ubezwłasnowolniona zawarła związek małżeński, każde z małżonków może żądać jego ubezwłasnowolnienia. Żądanie unieważnienia małżeństwa jest niemożliwe tylko w sytuacji, gdy ubezwłasnowolnienie zostało wcześniej uchylone. Ubezwłasnowolnienie jest szczególnym rodzajem postępowania stosowanym w stosunku do osób które z powodu choroby psychicznej bądź niedorozwoju umysłowego nie mogą kierować swoim postępowaniem. Wniosek do sądu okręgowego o ubezwłasnowolnienie mogą złożyć małżonek osoby która ma być ubezwłasnowolniona, jej krewni w linii prostej, rodzeństwo oraz przedstawiciel ustawowy. Należy jednak wiedzieć, że krewni osoby, która ma być ubezwłasnowolniona nie mogą złożyć wniosku jeżeli osoba ta ma przedstawiciela ustawowego.

Należy pamiętać, że sąd może uchylić ubezwłasnowolnienie, gdy ustaną przyczyny, dla których je orzeczono; uchylenie może nastąpić także z urzędu. Sąd może w razie poprawy stanu psychicznego ubezwłasnowolnionego zmienić ubezwłasnowolnienie całkowite na częściowe, a w razie pogorszenia się tego stanu - zmienić ubezwłasnowolnienie częściowe na całkowite. Z wnioskiem o uchylenie albo zmianę ubezwłasnowolnienia może wystąpić także ubezwłasnowolniony. Sprawy o ubezwłasnowolnienie należą do właściwości sądów okręgowych, które rozpoznają je w składzie trzech sędziów zawodowych. Więcej informacji w sprawach z zakresu prawa rodzinnego uzyskasz dzwoniąc na naszą infolinię prawną.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA RODZINNEGO

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa rodzinnego zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.