Przyczyny nieważności umowy cywilnoprawnej

08-07-2013
Kategoria: Prawo Cywilne

Prawo cywilne przewiduje sytuacje w których dochodzi do nieważności czynności prawnej. Nieważność czynności prawnej zachodzi przede wszystkim wtedy, gdy czynność prawna jest sprzeczna z ustawą albo ma na celu obejście ustawy, chyba, że przepis przewiduje inny skutek, w szczególności taki, że na miejsce nieważnych postanowień, czynności prawnej wchodzą odpowiednie przepisy ustawy. Kolejną przyczyną nieważności czynności prawnej może być jej sprzeczność z zasadami współżycia społecznego. Zasady współżycia społeczne oznaczają minimum powszechnie uznawanych zasad poprawności, zaś to czy konkretna czynność prawna jest zgodna z zasadami współżycia społecznego rozpatruje się w odniesieniu do konkretnego przypadku. Jeżeli nieważnością jest dotknięte tylko określona część postanowień umownych, należy wiedzieć, że umowa pozostaje w mocy co do pozostałych części, chyba, że z okoliczności wynika, iż bez postanowień które zostały dotknięte nieważnością czynność nie zostałaby dokonana.

Zgodnie z kodeksem cywilnym nieważna jest również umowa o świadczenie niemożliwe. Natomiast strona, która w chwili zawarcia umowy wiedziała o niemożliwości świadczenia, a drugiej strony z błędu nie wyprowadziła, obowiązana jest do naprawienia szkody, którą druga strona poniosła przez to, że zawarła umowę nie wiedząc o niemożliwości świadczenia. Do nieważności umowy dochodzi również, jeśli zostaje ona zawarta pod pozorem lub przez osobę, która z jakichkolwiek powodów znajdowała się w stanie wyłączającym świadome albo swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli. Dotyczy to w szczególności choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego albo innego, chociażby nawet przemijającego, zaburzenia czynności psychicznych. Więcej informacji w sprawach z zakresu prawa cywilnego uzyskasz dzwoniąc na naszą infolinię prawną.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA CYWILNEGO

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa cywilnego zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.

Polityka cookies | Kontakt