Wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony

08-07-2013
Kategoria: Prawo Pracy

Zarówno pracodawca jak i pracownik mogą wypowiedzieć umowę zawartą na czas nieokreślony z zachowaniem przewidzianych prawem pracy terminów, które są uzależnione od stażu pracy pracownika. Jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż sześć miesięcy okres wypowiedzenia wynosi dwa tygodnie. W przypadku gdy pracownik był zatrudniony co najmniej sześć miesięcy, okres wypowiedzenia będzie wynosił jeden miesiąc. Natomiast jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej trzy lata okres wypowiedzenia będzie wynosił aż trzy miesiące. Pracodawca i pracownik mogą jednak wspólnie ustalić wcześniejszy termin rozwiązania umowy. Przy wypowiadaniu umowy o pracę pracodawca musi pamiętać, że jego oświadczenie powinno zawierać wskazanie przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie. Ponadto w oświadczeniu pracodawcy powinno się znajdować pouczenie o przysługującym pracownikowi prawie odwołania do sądu pracy.

Warto przy tym wiedzieć, że pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku. Zasady tej nie stosuje się jednak w razie uzyskania przez pracownika prawa do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Pracodawca nie może również wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Więcej informacji w sprawach z zakresu prawa pracy uzyskasz dzwoniąc na naszą infolinię prawną.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA PRACY

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa pracy zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.

Polityka cookies | Kontakt