Kara grożąca za podżeganie do popełnienia przestępstwa

21-04-2015
Kategoria: Prawo Karne

Oprócz odpowiedzialności za sprawstwo oraz współsprawstwo w popełnieniu przestępstwa prawo karne przewiduje również odpowiedzialność karną za podżeganie do popełnienia czynu zabronionego. Zgodnie bowiem z kodeksem karnym sąd wymierza karę za podżeganie w granicach zagrożenia przewidzianego za sprawstwo. Podżegania do popełnienia czynu zabronionego dopuszcza się ten tylko, kto chcąc, aby inna osoba dokonała czynu zabronionego przez inną osobą lub wykorzystując uzależnienie innej osoby od siebie, poleca jej wykonanie takiego czynu. Przestępstwa podżegania do popełnienia czynu zabronionego można dopuścić się tylko umyślnie w zamiarze bezpośrednim, sprawca musi bowiem chcieć, aby podżegany popełnił przestępstwo. Ponadto podżeganie musi być skierowane do konkretnego człowieka, zatem nie będzie podżegał ten kto swoje słowa skierował do tłumu ludzi lub grupy ludzi wzywając ich do określonego działania. Takie zachowanie będzie jednak karalne, jako nawoływanie do popełnienia przestępstwa.

Oprócz podżegacza odpowiedzialność karna ponosi również współsprawca oraz pomocnik. Zgodnie bowiem z prawem karnym odpowiada za sprawstwo nie tylko ten, kto wykonuje czyn zabroniony sam albo wspólnie i w porozumieniu z inną osobą, ale także ten, kto kieruje wykonaniem czynu zabronionego przez inną osobę lub wykorzystując uzależnienie innej osoby od siebie, poleca jej wykonanie takiego czynu. Natomiast odpowiada za pomocnictwo, kto w zamiarze, aby inna osoba dokonała czynu zabronionego, swoim zachowaniem ułatwia jego popełnienie, w szczególności dostarczając narzędzie, środek przewozu, udzielając rady lub informacji; odpowiada za pomocnictwo także ten, kto wbrew prawnemu, szczególnemu obowiązkowi niedopuszczenia do popełnienia czynu zabronionego swoim zaniechaniem ułatwia innej osobie jego popełnienie. Więcej informacji w sprawach z zakresu prawa karnego uzyskasz dzwoniąc na naszą infolinię prawną.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA KARNEGO

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa karnego zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.

Polityka cookies | Kontakt