Unieważnienie umowy zawartej przez osobę dotkniętą chorobą psychiczną

11-07-2013
Kategoria: Prawo Cywilne

Nie może zawrzeć umowy cywilnoprawnej osoba, która z jakichkolwiek powodów znajduje się w stanie wyłączającym świadome albo swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli. Dotyczy to przede wszystkim choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego albo innego nawet przemijającego, zaburzenia czynności psychicznych. Takim przemijającym zaburzeniem czynności psychicznych może być nawet stan upojenia alkoholowego oraz odurzenia narkotykowego. Natomiast umowa zawarta przez osobę dotkniętą chorobą psychiczną lub niedorozwojem umysłowym jest w świetle prawa cywilnego nieważna. Należy w takiej sytuacji wystąpić z powództwem do sądu o stwierdzenie nieważności czynności prawnej. Zaburzenia czynności psychicznych osoby zawierającej umowę w stanie wyłączającym świadome oraz swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli, badany jest na dzień złożenia oświadczenia woli. W trakcie postępowania sądowego opinię w tym zakresie wyda biegły lekarz psychiatra.

Oprócz braku świadomości lub swobody powzięcia decyzji i wyrażenia woli, z nieważnością oświadczenia woli mamy również do czynienia w przypadku pozorności. Zgodnie z kodeksem cywilnym nieważne jest oświadczenie woli złożone drugiej stronie za jej zgodą dla pozoru. Jeżeli oświadczenie takie zostało złożone dla ukrycia innej czynności prawnej, ważność oświadczenia ocenia się według właściwości tej czynności. Pozorność oświadczenia woli nie ma jednak wpływu na skuteczność odpłatnej czynności prawnej, dokonanej na podstawie pozornego oświadczenia, jeżeli wskutek tej czynności osoba trzecia nabywa prawo lub zostaje zwolniona od obowiązku, chyba że działała w złej wierze. Więcej informacji w sprawach z zakresu prawa cywilnego uzyskasz dzwoniąc na naszą infolinię prawną.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA CYWILNEGO

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa cywilnego zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.

Polityka cookies | Kontakt