Unieważnienie testamentu z powodu choroby psychicznej spadkodawcy

09-06-2015
Kategoria: Prawo Spadkowe

Zgodnie z prawem spadkowym nieważny jest testament sporządzony przez osobę znajdującą się w stanie wyłączającym świadome albo swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli. Zatem w przypadku gdy testament został sporządzony przez osobę dotkniętą chorobą psychiczną czy też niedorozwojem umysłowym, można wystąpić do sądu o stwierdzenie nieważności testamentu. Z żądaniem takim może wystąpić, każdy kto udowodni, że ma w tym interes prawny. Należy jednak pamiętać, że stan wyłączający świadome albo swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli musiał występować u spadkodawcy w dniu sporządzenia testamentu. Nie można również wystąpić z żądaniem stwierdzenia nieważności testamentu z powodu choroby psychicznej bądź niedorozwoju umysłowego spadkodawcy po upływie trzech lat od dnia, w którym osoba mająca w tym interes dowiedziała się o przyczynie nieważności, w każdym razie po upływie lat dziesięciu od otwarcia spadku.

Zgodnie z kodeksem cywilnym nieważne jest każde oświadczenie woli, złożone przez osobę, która z jakichkolwiek powodów znajdowała się w stanie wyłączającym świadome albo swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli. Dotyczy to w szczególności choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego albo innego, chociażby nawet przemijającego, zaburzenia czynności psychicznych. Natomiast nieważność testamentu, oprócz stanu wyłączającego świadome albo swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli, może także nastąpić w przypadku groźby lub błędu uzasadniającego przypuszczenie, że gdyby spadkodawca nie działał pod wpływem błędu, nie sporządziłby testamentu tej treści. Więcej informacji w sprawach z zakresu prawa spadkowego uzyskasz dzwoniąc na naszą infolinię prawną.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA SPADKOWEGO

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa spadkowego zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.