Brak poszanowania przez pracodawcę dóbr osobistych pracownika

27-03-2015
Kategoria: Prawo Pracy

Pracodawcy niestety bardzo często nie szanują dóbr osobistych swoich pracowników i dopuszczają się ich rażących naruszeń. Jest to działanie niezgodne z przepisami prawa pracy, które mówią, że pracodawca jest zobowiązany szanować godność i inne dobra osobiste pracownika. Zgodnie z kodeksem cywilnym dobrami osobistymi każdego człowieka są w szczególności zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukowa, artystyczna wynalazcza i racjonalizatorska. Każdy pracownik powinien jednak wiedzieć, że w przypadku naruszenia przez pracodawcę jego dóbr osobistych przysługuje mu szereg uprawnień.

Należy mieć jednak na uwadze, że pracodawca ma prawo do oceny pracy pracownika oraz przestrzegania przez niego czasu pracy ustalonego w zakładzie pracy i taka ocena, nawet jeżeli jest dla pracownika niekorzystna ale zgodna z rzeczywistym stanem rzeczy, nie narusza godności osobistej pracownika ani jego dóbr osobistych. Tak orzekł bowiem Sąd Najwyższy w jednym ze swoich orzeczeń. Sąd Najwyższy w innym orzeczeniu stwierdził również, iż nie stanowi naruszenia dóbr osobistych pracownika wręczenie wypowiedzenia umowy o pracę w obecności innych pracowników, czy obecność przełożonego w momencie zabierania przez pracownika jego osobistych rzeczy znajdujących się w biurku. Nie narusza godności pracownika także uzasadnione okolicznościami polecenie udania się na komisariat policji w celu zbadania stanu trzeźwości. Więcej informacji w sprawie z zakresu prawa pracy uzyskasz dzwoniąc na naszą infolinię prawną.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA PRACY

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa pracy zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.

Polityka cookies | Kontakt