Unieważnienie małżeństwa z powodu pozostawania w innym związku małżeńskim

11-07-2013
Kategoria: Prawo Rodzinne

Bigamia czyli wielożeństwa oprócz tego, że jest przestępstwo, może być podstawą unieważnienia małżeństwa. Zgodnie bowiem z kodeksem rodzinnym nie dozwolone jest zawarcie małżeństwa przez osobę która pozostaje już w związku małżeńskim. Gdyby się jednak tak stało że związek małżeński zawarła by osoba pozostające już w innym związku małżeńskim, jego unieważnienia mógłby żądać każdy kto ma w tym interes prawny. Należy jednak pamiętać, że niedopuszczalne jest unieważnienia z powodu pozostawania przez jednego z małżonków we wcześniej zawartym małżeństwie, w sytuacji gdy poprzednie małżeństwo ustało bądź też zostało unieważnione, chyba że ustanie tego małżeństwa nastąpiło na skutek śmierci osoby, która zawarła ponownie małżeństwo pozostając w poprzednio zawartym związku małżeńskim. Do skutków unieważnienia małżeństwa w zakresie podziału majątku oraz stosunków pomiędzy rodzicami i dziećmi stosuje się odpowiednio przepisy o rozwodach.

Warto również wiedzieć, że małżeństwa nie moga zawrzeć krewni w linii prostej, rodzeństwo ani powinowaci w linii prostej. Jednakże z ważnych powodów sąd może zezwolić na zawarcie małżeństwa między powinowatymi. Unieważnienia małżeństwa z powodu pokrewieństwa między małżonkami może żądać każdy, kto ma w tym interes prawny. Unieważnienia małżeństwa z powodu powinowactwa między małżonkami może żądać każdy z małżonków. Ponadto nie mogą zawrzeć ze sobą małżeństwa przysposabiający i przysposobiony. Unieważnienia małżeństwa z powodu stosunku przysposobienia między małżonkami może żądać każdy z małżonków. Nie można unieważnić małżeństwa z powodu stosunku przysposobienia między małżonkami, jeżeli stosunek ten ustał. Więcej informacji w sprawach z zakresu prawa rodzinnego uzyskasz dzwoniąc na naszą infolinie prawną.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA RODZINNEGO

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa rodzinnego zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.

Polityka cookies | Kontakt