Unieważnienie testamentu sporządzonego przez spadkodawcę po wpływem błędu

13-07-2013
Kategoria: Prawo Spadkowe

Zgodnie z prawem spadkowym nieważny jest testament sporządzony przez spadkodawcę pod wpływem błędu. Błąd ten musi jednak uzasadniać przepuszczenie, że gdyby spadkodawca nie działał pod wpływem błędu nie sporządziłby testamentu tej treści. Błąd oznacza mylne wyobrażenia o rzeczywistym stanie spraw, bądź też brak takiego wyobrażenia ze strony sporządzającego testament. Błąd nie musi dotyczyć treści składanego oświadczenia woli, w tym przypadku testamentu i nie musi być wywołane podstępem przez osoby trzecie. Należy jednak pamiętać, że na nieważność testamentu sporządzonego pod wpływem błędu nie można powoływać się po upływie trzech lat od dnia w którym osoba mająca w tym interes dowiedziała się o przyczynie nieważności, w każdym razie po upływie lat dziesięciu od otwarcia spadku.

Nieważność testamentu zachodzi również, jeśli został sporządzony w stanie wyłączającym świadome albo swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli oraz pod wpływem groźby. Na nieważność testamentu z powyższych przyczyn, podobnie jak w przypadku błędu, nie można się powołać po upływie lat trzech od dnia, w którym osoba mająca w tym interes dowiedziała się o przyczynie nieważności, a w każdym razie po upływie lat dziesięciu od otwarcia spadku. Procedurę unieważnienia testamentu należy rozpocząć od złożenia do sądu pozwu o stwierdzenie nieważności testamentu. Więcej informacji w sprawach z zakresu prawa spadkowego uzyskasz dzwoniąc na naszą infolinię prawną.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA SPADKOWEGO

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa spadkowego zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.

Polityka cookies | Kontakt