Zwolnienie na poszukiwanie pracy przysługujące w okresie wypowiedzenia

20-01-2015
Kategoria: Prawo Pracy

Okres wypowiedzenia umowy o pracę to dla pracownika czas w którym może przygotować się do rozwiązania umowy o pracę , w szczególności rozpocząć poszukiwania innej pracy. Oczywistym jest, że poszukiwanie pracy jest czynnością bardzo pracochłonną, której trzeba czasami poświęcić całe dnie. Dlatego też prawo pracy przewiduje w okresie wypowiedzenia wolne na poszukiwanie pracy. Bowiem jak mówi kodeks pracy w okresie co najmniej dwutygodniowego wypowiedzenia umowy o pracę dokonanego przez pracodawcę pracownikowi przysługuje zwolnienia na poszukiwanie pracy, oczywiście z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Wymiar zwolnienia na poszukiwanie pracy może wynosić dwa bądź trzy dni robocze i zależy od przysługującego pracownikowi okresu wypowiedzenia. Pracownik znajdujący się w okresie dwutygodniowego i jednomiesięcznego wypowiedzenia ma prawo do zwolnienia na poszukiwanie pracy w wymiarze dwóch dni roboczych. Natomiast pracownik znajdujący się w okresie trzymiesięcznego wypowiedzenie ma prawo do trzech dni roboczych zwolnienia.

Warto przypomnieć, że okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nie określony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy, 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy oraz 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata. Przy zawieraniu umowy o pracę na czas określony, dłuższy niż 6 miesięcy, strony mogą przewidzieć dopuszczalność wcześniejszego rozwiązania tej umowy za dwutygodniowym wypowiedzeniem. Strony mogą również po dokonaniu wypowiedzenia umowy o pracę przez jedną z nich ustalić wcześniejszy termin rozwiązania umowy Ustalenie takie nie zmienia jednak trybu rozwiązania umowy o pracę. Więcej informacji w sprawach z zakresu prawa pracy uzyskasz dzwoniąc na naszą infolinię prawną.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA PRACY

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa pracy zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.

Polityka cookies | Kontakt