Zastosowanie obrony koniecznej wyłącza odpowiedzialność karną

13-07-2013
Kategoria: Prawo Karne

Zgodnie z polskim prawem karnym nie popełnia przestępstwa ten kto działa w obronie koniecznej, odpierając bezpośredni, bezprawny zamach na jakiekolwiek dobro chronione prawem. Oznacza to, że osoba stosująca obronę konieczną nie podlega odpowiedzialności karnej. Zamach musi być bezpośredni, a więc musi występować bliski związek czasowy pomiędzy zamachem a obroną. Obroną konieczną nie będzie zatem działanie występujące przed zamachem jak też w odwecie za dokonany bezprawnie zamach. Oprócz bezpośredniości zamach musi być również bezprawny. Bezprawność zachodzi wówczas, gdy zamach wyczerpuje znamiona przestępstw określonych przez prawo karne. Z bezprawnością nie mamy oczywiście do czynienia wówczas gdy określone działania wykonywane są przez uprawnione do tego służby. Wyjątkiem od tego może być jedynie przekroczenie przez funkcjonariusza jego uprawnień.

Nie popełnia również przestępstwa, kto działa w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego jakiemukolwiek dobru chronionemu prawem, jeżeli niebezpieczeństwa nie można inaczej uniknąć, a dobro poświęcone przedstawia wartość niższą od dobra ratowanego. Nie popełnia przestępstwa także ten, kto, ratując dobro chronione prawem w warunkach wyżej określonych, poświęca dobro, które nie przedstawia wartości oczywiście wyższej od dobra ratowanego. W razie przekroczenia granic stanu wyższej konieczności, sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet odstąpić od jej wymierzenia. Więcej informacji w sprawach z zakresu prawa karnego uzyskasz dzwoniąc na naszą infolinię prawną.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA KARNEGO

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa karnego zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.