Ustalenie spornych granic działlki budowlanej

25-01-2016
Kategoria: Prawo Nieruchomości

Zaniedbanie lub brak znaków granicznych działek budowlanych bądź też rolnych może w konsekwencji doprowadzić do ich zatarcia. W takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem jest ustalenie spornych granic, zgodnie bowiem z kodeksem cywilnym, jeżeli granice gruntów stały się sporne, zaś stanu prawnego nie można stwierdzić, ustala się granice według ostatniego spokojnego stanu posiadania. Poprzez ostatni spokojny stan posiadania należy rozumieć okres w którym sąsiedzi działek nie byli w sporze co do przebiegu granicy, stan ten zaś był stabilny. Jeżeli jednak nie można stwierdzić ostatniego spokojnego stanu posiadania, natomiast postępowanie rozgraniczeniowe nie doprowadzi do ugody między interesowanymi, sąd może ustalić granice z uwzględnienie wszelkich okoliczności. Jeżeli tak ustalenie granic byłoby krzywdzące dla jednej ze stron sporu rozgraniczeniowego sąd może jemu przyznać odpowiednią dopłatę pieniężną.

Właściciele gruntów sąsiadujących obowiązani są do współdziałania przy rozgraniczeniu gruntów oraz przy utrzymywaniu stałych znaków granicznych. Koszty rozgraniczenia oraz koszty urządzenia i utrzymywania stałych znaków granicznych ponoszą po połowie. Często problem pojawia się przy wznoszeniu budynków w pobliżu granicy, gdy po zakończeniu budowy okazuje się, że dom stoi na nieruchomości sąsiada. Jeżeli przy wznoszeniu budynku lub innego urządzenia przekroczono bez winy umyślnej granice sąsiedniego gruntu, właściciel tego gruntu nie może żądać przywrócenia stanu poprzedniego, chyba że bez nie uzasadnionej zwłoki sprzeciwił się przekroczeniu granicy albo że grozi mu niewspółmiernie wielka szkoda. Może on żądać albo stosownego wynagrodzenia w zamian za ustanowienie odpowiedniej służebności gruntowej, albo wykupienia zajętej części gruntu, jak również tej części, która na skutek budowy straciła dla niego znaczenie gospodarcze. Więcej informacji w sprawach z zakresu prawa nieruchomości uzyskasz dzwoniąc na naszą infolinię prawną.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA NIERUCHOMOŚCI

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa nieruchomości zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.

Polityka cookies | Kontakt