Odwołanie testamentu sporządzonego notarialnie oraz własnoręcznie

05-02-2015
Kategoria: Prawo Spadkowe

Odwołanie testamentu sporządzonego notarialnie bądź własnoręcznie jest możliwe poprzez sporządzenie nowego testamentu, zniszczenie starego testamentu w zamiarze odwołania, pozbawienie testamentu cech od których zależy jego ważność, czy też dokonanie w w testamencie zmian z których wynika wola odwołania jego postanowień. Odwołanie testamentu poprzez sporządzenie nowego testamentu może nastąpić w szczególności w ten sposób, że spadkodawca w nowym testamencie zawrze jedynie oświadczenie o odwołaniu, co będzie skutkowało tym, że w miejsce dziedziczenia testamentowego wejdzie dziedziczenie ustawowe. Odwołanie testamentu może również nastąpić poprzez sporządzenie nowego testamentu, co powoduje odwołanie starego testamentu w zakresie postanowień których treści nie da się pogodzić z postanowieniami nowego testamentu. Kolejnym sposobem odwołania testamentu jest jego zniszczenie w zamiarze odwołania lub też pozbawienie testamentu cech od których zależy jego ważność, co może nastąpić np. przez jego spalenie lub pocięcie.

Skuteczność odwołania nowego testamentu poprzez sporządzenie starego zależy od ważności nowego testamentu. Jak bowiem słusznie orzekł Sąd Najwyższy, jeżeli odwołanie testamentu następuje w ten sposób, że spadkodawca sporządza nowy testament, to odwołanie pierwszego testamentu jest skuteczne tylko wtedy, gdy nowy testament jest ważny. W szczególności, jeżeli spadkodawca oświadczył swoją wolę w warunkach uzasadniających przyjęcie tego oświadczenia za testament ustny, a następnie pod wpływem wprowadzenia w błąd sporządził testament allograficzny, który jest nieważny, to nieważny testament, jako nie wywołujący żadnych skutków prawnych, nie czyni bezskutecznym pierwszego oświadczenia woli spadkodawcy. Pierwsze oświadczenie woli spadkodawcy należy uznać za prawnie skuteczne jako testament, jeżeli jest ono wyrażone w formie przewidzianej przez prawo, która w danej sytuacji była dopuszczalna. Więcej informacji w sprawach z zakresu prawa spadkowego uzyskasz dzwoniąc na naszą infolinię prawną.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA SPADKOWEGO

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa spadkowego zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.

Polityka cookies | Kontakt