Podwyższenie czynszu za wynajem mieszkania w czasie trwania umowy najmu

09-04-2015
Kategoria: Prawo Nieruchomości

Zgodnie z polskim prawem wynajmujący mieszkanie ma prawo dokonać podwyżki czynszu, poprzez wypowiedzenie dotychczasowej wysokości czynszu najpóźniej na miesiąc na przód, na koniec miesiąca kalendarzowego. Należy jednak pamiętać, że powyższa regulacja jest ściśle powiązana z przepisami ustawy o ochronie prawa lokatorów, zgodnie z którymi podwyższenie czynszu lub innych opłat za używanie lokalu, z wyjątkiem opłat niezależnych od właściciela, nie może być dokonywane częściej niż co sześć miesięcy, zaś termin ten biegnie od dnia kiedy podwyżka zaczęła obowiązywać. W związku z powyższym wynajmujący może podwyższyć czynsz za pomocą jednostronnego oświadczenia woli, jednak nie może to nastąpić częściej niż co sześć miesięcy. Możliwość podwyższenia czynszu dotyczy umów najmu zawartych na czas oznaczony jaki i nieoznaczony, oraz tak samo lokali mieszkalnych jak i użytkowych.

Jak wyżej napisano wypowiedzenie umowy najmu lokalu może nastąpić poprzez jednostronne oświadczenie woli, co oznacza, że jego ważność nie zależy od zgody drugiej strony i jest skuteczne już w momencie gdy druga strona zapoznała się z jego treścią. Warto mieć również na uwadze, że wynajmujący lokal mieszkalny w sytuacji podwyższania opłat niezależnych od właściciela jest obowiązany do przedstawienia lokatorowi na piśmie zestawienia opłat wraz z przyczyną ich podwyższenia. Lokator jest natomiast obowiązany opłacać podwyższone opłaty tylko w takiej wysokości, jaka jest niezbędna do pokrycia przez właściciela kosztów dostarczenia do lokalu używanego przez lokatora dostaw. Opłaty niezależne od właściciela mogą być pobierane przez właściciela tylko w wypadkach, gdy korzystający z lokalu nie ma zawartej umowy bezpośrednio z dostawcą mediów lub dostawcą usług. Więcej informacji w sprawach z zakresu prawa nieruchomości otrzymasz dzwoniąc na naszą infolinię prawną.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA NIERUCHOMOŚCI

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa nieruchomości zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.

Polityka cookies | Kontakt