Zwrot towaru zakupionego na portalach typu eBay lub Allegro

09-04-2014
Kategoria: Prawo Konsumenckie

Robienie zakupów na portalach internetowych typu eBay lub Allegro niesie za sobą wiele niebezpieczeństw, które wynikają głównie z braku możliwości zapoznania się z jego faktycznym stanem. Same zdjęcia bowiem nie zawsze w sposób właściwy oddają rzeczywistą jakość towaru. Prawo konsumenckie jednak wychodzi tym problemom na przeciw i daje konsumentowi, który zawarł umowę poza siedzibą przedsiębiorstwa, możliwość odstąpienia od niej bez podania przyczyny. Należy jednak zaznaczyć, iż uprawnienie powyższy przysługuje wyłącznie konsumentowi, a więc osobie fizycznej dokonującej czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową. Samo odstąpienie od umowy powinno być złożone na piśmie w terminie 10 dni od chwili zawarcia umowy na portalu, przy czym termin powyższy liczy się już od dnia złożenia pisma w urzędzie pocztowym. Skuteczne odstąpienie od umowy kupna, zawartej na portalu typu eBay lub Allegro ma ten skutek, że umowa uważana jest za niezwartą, zaś konsument zostaje zwolniony z wszelkich zobowiązań.

Odstąpienie od umowy dokonywane jest zazwyczaj już po wykonaniu zapłaty oraz po wydaniu towaru. Wtedy wzajemne świadczenia ulegają zwrotowi w stanie niezmienionym, chyba, że zmiana była konieczna w granicach zwykłego zarządu, zaś sam zwrot powinien nastąpić niezwłocznie, nie później niż w terminie czternastu dni. Natomiast w przypadku, gdy konsument dokonał jakichkolwiek przedpłat przysługują mu odsetki ustawowe od daty dokonania przedpłaty. Ważnym elementem w przypadku zwrotu towaru zakupionego przez internet jest obowiązek zwrotu kosztów przesłania oraz odesłania zakupionych rzeczy. Prawo konsumenckie jednak obciąża włącznie sprzedawcę obowiązkiem zapłaty za przesłanie jak i odesłanie towaru. Warto pamiętać, że uprawnienie konsumenta do odstąpienia od umowy zawartej przez internet, jest bezwzględnie obowiązujące i nie można go wyłączyć postanowieniem umownym, natomiast w przypadku uchylania się sprzedawcy od jego skutków, należy natychmiast podjąć odpowiednie kroki prawne. Więcej informacji w sprawie z zakresu prawa konsumenckiego uzyskasz dzwoniąc na naszą infolinię prawną.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA KONSUMENCKIEGO

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa konsumenckiego zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.

Polityka cookies | Kontakt