Kiedy oraz do jakiej kwoty Sąd może wymierzyć grzywnę?

17-11-2013
Kategoria: Prawo Karne

W postępowaniu karnym kara grzywny nie jest wymierzana kwotowo lecz w stawkach dziennych, określając liczbę stawek oraz wysokość jednej stawki. Jeżeli zaś ustawa nie stanowi inaczej, najniższa liczba stawek wynosi 10, zaś najwyższa 540, przy czym stawka dzienna nie może być niższa niż 10 złotych, ani też przekraczać 2000 zł. Kara grzywny wymierzana jest najczęściej jako kara samoistna, jednakże sąd może wymierzyć grzywnę także obok kary pozbawienia wolności, jeżeli sprawca dopuścił się czynu w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub gdy korzyść majątkową osiągnął. Sądy często korzystają z możliwości wymierzenia kary grzywny przy wymierzaniu kary pozbawienia wolności w zawieszeniu, w celu zwiększenia uciążliwości takiej kary. Kara grzywny wymierzana jest jednak wtedy w wysokości do 270 stawek dziennych. Przy ustalaniu wysokości stawki dziennej grzywny Sąd ma obowiązek wziąć pod uwagę dochody sprawcy, jego możliwości zarobkowe, stosunki majątkowe jak również jego warunki osobiste i rodzinne.

Należy w szczególności pamiętać, że kara grzywny nigdy nie może być połączona z karą graniczenia wolności. Jak bowiem słusznie orzekł Sąd Najwyższy niedopuszczalne jest wymierzenie kary grzywny obok kary ograniczenia wolności, w sytuacji gdy przepis kodeksu karnego przewiduje możliwość wymierzenia alternatywnie, kary grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności. Jest to rażąca i mająca wpływ na treść wyroku obraza prawa materialnego. Podstawy orzeczenia kary grzywny nie może w takim wypadku stanowić także art. 33 § 1, 2 i 3 kk. Przepis art. 33 § 1 kk dotyczy jedynie grzywny samoistnej, zaś § 2 tegoż artykułu, tzw. grzywny kumulatywnej, tj. orzekanej obok kary pozbawienia wolności. Więcej informacji w sprawach z zakresu prawa karnego uzyskasz dzwoniąc na naszą infolinię prawną.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA KARNEGO

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa karnego zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.

Polityka cookies | Kontakt