Odstąpienie od umowy kupna używanego samochodu z powodu wady

18-11-2013
Kategoria: Prawo Konsumenckie

Kupując używany samochód często nie mamy możliwości dojrzenia ukrytej w nim wady, która ujawnia się dopiero po zawarciu umowy. Nie jest to jednak sytuacja bez wyjścia bowiem, przepisy prawa konsumenckiego umożliwiają prawo odstąpienia od umowy kupna samochodu z powodu późniejszego wykrycia jego wad. Sprzedawca ponosi odpowiedzialność względem kupującego, jeżeli rzecz sprzedana ma wadę zmniejszającą jej wartość lub użyteczność ze względu na cel w umowie oznaczony albo wynikający z okoliczności lub z przeznaczenia rzeczy, w sytuacji gdy rzecz nie ma właściwości, o których istnieniu zapewnił kupującego, bądź też jeżeli rzecz została kupującemu wydana w stanie niezupełnym. Korzystając z uprawnienia odstąpienia od umowy należy w szczególności pamiętać, że wada musi być istotna, nie może być to zatem zadrapanie, które kupujący mógł dostrzec podczas oględzin auta. Ponadto wada powinna być już w chwili zakupu, dlatego niema możliwości odstąpienia od umowy, gdy wada samochodu powstała po jej zawarciu. Należy także pamiętać, aby zgłosić wadę sprzedającemu w ciągu jednego miesiąca od jej wykrycia, jednak nie później niż po upływie roku od dnia kiedy samochód został wydany kupującemu.

W przypadku odstąpienia od umowy kupna samochodu możemy również dochodzić roszczeń odszkodowawczych na zasadach ogólnych. Jak bowiem orzekł Sąd Najwyższy odpowiedzialność sprzedawcy wobec kupującego z tytułu rękojmi za wady rzeczy nie stanowi jedynej prawnej płaszczyzny, na podstawie której kupujący może domagać się określonej rekompensaty w związku z wadą rzeczy. Oprócz rękojmi i gwarancji, w przypadku wad rzeczy sprzedanej, możliwe jest dochodzenie roszczeń przeciwko sprzedawcy na zasadach ogólnych i to zarówno obok jednoczesnego korzystania z instytucji szczególnych jak i bez korzystania z tych instytucji. Sprzedawca samochodu ponosi zatem również odpowiedzialność odszkodowawczą kontraktową z tytułu nienależytego wykonania zobowiązania jakim było wydanie samochodu wolnego od ukrytych wad fizycznych. Więcej informacji w sprawach z zakresu prawa konsumenckiego uzyskasz dzwoniąc na naszą infolinię prawną.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA KONSUMENCKIEGO

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa konsumenckiego zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.

Polityka cookies | Kontakt