Zawarcie umowy przez osobę niepełnoletnią

20-06-2013
Kategoria: Prawo Cywilne

Umowę cywilnoprawną może zawrzeć osoba która posiada pełną zdolność do czynności prawnych. Natomiast zgodnie z kodeksem cywilnym pełną zdolność do czynności prawnych nabywa się z chwilą uzyskania pełnoletności, przy czym osoba która ukończyła trzynaście lat posiada ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Skutkiem zawarcia umowy przez osobę, która nie ukończył trzynastu lat i przez to nie posiada w ogóle zdolności do czynności prawnych jest nieważność umowy. Inne skutki pociąga za sobą zawarcie umowy przez osobę która ukończyła trzynaście lat przez co posiada ograniczoną zdolność do czynności prawnych. W takiej sytuacji istnieje możliwość legalizacji takiej umowy.

Kurator osoby częściowo ubezwłasnowolnionej jest powołany do wyrażenia zgody na zaciągnięcie przez nią zobowiązań lub rozporządzenie swoim prawem również w tym wypadku, gdy postanowienie sądu opiekuńczego nie zawiera uprawnienia kuratora do reprezentowania osoby częściowo ubezwłasnowolnionej i do zarządzania jej majątkiem. Tak stwierdził Sąd Najwyższy w jednym ze swoich orzeczeń. Sąd Najwyższy orzekł ponadto, że rodzice mogą bez zezwolenia sądu opiekuńczego nabywać dla małoletniego dziecka nieruchomości na podstawie umowy darowizny w stanie wolnym od zobowiązań wobec darczyńcy lub osób trzecich. Więcej informacji w sprawie z zakresu prawa cywilnego uzyskasz dzwoniąc na naszą infolinię prawną.

TELEFONICZNE PORADY Z PRAWA CYWILNEGO

Jeśli potrzebujesz porady prawnej z prawa cywilnego zadzwoń na infolinię prawną, a nasz doradca prawny odpowie na wszystkie twoje pytania oraz pokieruje jak najlepiej rozwiązać problem prawny. Dzwoniąc na infolinię prawną płacisz tylko za połączenie, zaś oczekiwanie na zgłoszenie prawnika jest bezpłatne.


porady prawne przez telefon

Opłata za połączenie z infolinią prawną to 4.92 zł/min.

Nasi prawnicy odpowiadają na Państwa pytania:
Poniedzialek - Piątek w godzinach od 8:00 do 20:00
Sobota i Niedziela w godzinach od 9:00 do 18:00

O nas

Niniejszy serwis prawny oferuje telefoniczne porady prawne, które umożliwiają natychmiastowy kontakt z prawnikiem. Porad prawnych przez telefon udzielają dyplomowani prawnicy z wieloletnim doświadczeniem, zajmujący się na co dzień rozwiązywaniem problemów natury prawnej. Na naszej stronie znajdziesz również darmowe porady prawne w postaci zamieszczonych na stronie artykułów prawnych, jak również bezpłatne forum prawne.

Polityka cookies | Kontakt